Section III Basketball (Girls)

UNOFFICIAL Records and Seeding Points Report

2020-21 Season

C
L
A
S
S

AA

Team League Seeding Record Overall Record Seeding Win %
1 Cicero-North Syracuse Metro 11-0 11-0 1.000
1 Rome Free Academy TVL C 6-0 6-0 1.000
3 Baldwinsville Metro 7-3 7-3 0.700
4 Nottingham Metro 8-4 8-4 0.667
5 West Genesee Metro 7-5 7-5 0.583
6 Liverpool Metro 6-7 6-7 0.462
7 Fayetteville-Manlius Metro 3-7 3-7 0.300
8 CBA LibC 2-10 2-10 0.167
8 ITC/Fowler Lib03 1-5 1-5 0.167
10 Henninger Metro 1-8 1-8 0.111
11 Corcoran Metro 0-0 0-0 0.000
11 Utica Proctor TVL C 0-0 0-0 0.000


C
L
A
S
S

A

Team League Seeding Record Overall Record Seeding Win %
1 Bishop Ludden LibC 9-0 9-0 1.000
2 Central Square Empire 10-4 10-4 0.714
2 Indian River Front A 5-2 5-2 0.714
4 Auburn Empire 6-3 6-3 0.667
4 New Hartford TVL C 4-2 4-2 0.667
6 Chittenango Lib01 7-4 7-4 0.636
7 Fulton Empire 4-3 4-3 0.571
8 Jamesville-Dewitt Empire 2-3 2-3 0.400
9 Carthage Front A 3-6 3-6 0.333
10 East Syracuse Minoa Empire 2-5 2-5 0.286
11 Cortland Empire 2-8 2-8 0.200
11 Whitesboro TVL C 2-8 2-8 0.200
13 Watertown Front A 1-5 1-5 0.167
14 Oswego Empire 1-6 1-6 0.143


C
L
A
S
S

B

Team League Seeding Record Overall Record Seeding Win %
1 Marcellus Lib01 11-0 11-0 1.000
1 Mexico Lib03 10-0 10-0 1.000
1 South Jefferson Front A 6-0 6-0 1.000
4 V.V.S. TVL P 9-1 9-1 0.900
5 Mt. Markham CSC I 12-4 12-4 0.750
5 Lowville Front B 6-2 6-2 0.750
7 Phoenix Lib02 8-3 8-3 0.727
8 Oneida TVL P 7-3 7-3 0.700
9 Bishop Grimes LibC 8-4 8-4 0.667
9 Little Falls CSC I 8-4 8-4 0.667
9 General Brown Front B 4-2 4-2 0.667
12 Sherburne-Earlville CSC I 5-3 5-3 0.625
13 Westhill Lib01 5-4 5-4 0.556
14 Central Valley Academy TVL P 5-5 7-5 0.500
14 Holland Patent CSC I 5-5 5-5 0.500
14 Solvay Lib03 4-4 4-4 0.500
17 Homer Lib02 6-7 6-7 0.462
18 Skaneateles Lib01 5-6 5-6 0.455
19 Jordan-Elbridge Lib03 4-8 4-8 0.333
19 APW Lib03 3-6 3-6 0.333
19 Cazenovia Lib02 3-6 3-6 0.333
19 Hannibal Lib02 3-6 3-6 0.333
23 Clinton CSC I 2-5 2-5 0.286
24 Utica-Notre Dame TVL P 2-6 2-6 0.250
25 Syracuse Academy of Science LibC 2-7 2-7 0.222
26 Camden TVL P 0-6 0-6 0.000
26 Canastota CSC I 0-2 0-2 0.000


C
L
A
S
S

C

Team League Seeding Record Overall Record Seeding Win %
1 Weedsport PatN 13-0 13-0 1.000
1 Waterville CSC III 6-0 6-0 1.000
3 West Canada Valley CSC II 11-3 11-3 0.786
4 Onondaga PatA 12-6 12-6 0.667
5 Adirondack CSC II 3-2 3-2 0.600
5 Thousand Islands Front C 3-2 3-2 0.600
7 Westmoreland CSC II 6-5 6-5 0.545
8 LaFayette PatA 4-4 4-4 0.500
9 Oriskany CSC III 3-4 3-4 0.429
10 Cooperstown CSC II 4-7 4-7 0.364
10 Tully PatA 4-7 4-7 0.364
12 Sandy Creek Front C 2-4 2-4 0.333
13 Frankfort-Schuyler CSC II 4-9 4-9 0.308
14 Cato-Meridian PatN 3-9 3-9 0.250
14 Beaver River Front C 2-6 2-6 0.250
16 Herkimer CSC II 3-11 3-11 0.214
17 Pulaski PatN 1-9 1-9 0.100
18 Dolgeville CSC II 0-11 0-13 0.000
18 Fabius-Pompey PatA 0-10 0-10 0.000
18 Morrisville-Eaton CSC III 0-3 0-3 0.000
18 Port Byron PatN 0-0 0-0 0.000
18 Sauquoit Valley CSC III 0-6 0-6 0.000
18 South Lewis Front C 0-10 0-10 0.000


C
L
A
S
S

D

Team League Seeding Record Overall Record Seeding Win %
1 Madison** CCL 7-0 7-0 1.000
2 Copenhagen Front D 11-3 11-3 0.786
3 Poland CSC III 10-4 10-4 0.714
3 McGraw CCL 5-2 5-2 0.714
3 Watertown IHC Front B 5-2 5-2 0.714
6 DeRuyter CCL 5-3 5-3 0.625
7 Hamilton CSC III 3-3 3-3 0.500
7 LaFargeville Front D 1-1 1-1 0.500
9 Belleville-Henderson Front D 3-5 3-5 0.375
10 New York Mills CSC III 2-6 2-6 0.250
11 Cincinnatus CCL 1-6 1-6 0.143
11 Otselic Valley CCL 1-6 1-6 0.143
13 Sackets Harbor Front D 1-10 1-10 0.091
14 Alex Bay Front D 0-0 0-0 0.000
14 Brookfield CCL 0-0 0-0 0.000
14 Lyme Front D 0-0 0-0 0.000
14 Stockbridge Valley CCL 0-2 0-2 0.000


** Team has opted out of sectional play