SECTION III FOOTBALL - 2022-23 SEASON


Section Calendar
Scores auto-refresh every 3 minutes

None Scheduled

None Scheduled

Congratulations to the 2022-2023 Section III Champions

Class AA: Cicero-North Syracuse Northstars
Class A: West Genesee Wildcats
Class B: Homer Trojans
Class C: General Brown Lions
Class D: Dolgeville Blue Devils
8-Man: Morrisville-Eaton Warriors

IND Division 1: Fulton Red Raiders
IND Division 2: Pulaski Blue Devils

Section III Football Playoff Brackets - Official

Class AA Bracket: Click Here
Class A Bracket: Click Here
Class B Bracket: Click Here
Class C Bracket: Click Here
Class D Bracket: Click Here
8-Man Bracket: Click Here

Independent Division 1 Bracket: Click Here
Independent Division 2 Bracket: Click Here

Links to the Fall 2022 Regional and State Playoff Brackets
Presented by MaxPreps and the American Dairy Association.

Click here to be Directed to the State Playoff Brackets.

New Reporting Feature Added

At the request of the chair, we have added a text box to your score reporting feature on the coach console. After you enter your quarter scoring, and final score, we have added a text box feature where you can write up your scoring summary, or an important note about the game.

This write up will be pushed out to the media when you use our score reporting feature on the website for local or sectional media.

Contact us if you have any questions.

HSSS

Attn: Any Football Coach: A Request.

If a coach would like to help us help you, we need access to a HUDL report. If you can help us out, please give us a call.


We would love to be able to allow you to upload your HUDL stats report to the HSSS website for your athletes. We would need access to a report to make this happen for all coaches.

Thank You,

Phil Abel
High School Sport Stats
585-305-6221

Detailed Standings

Team Seeding Record Seeding Avg
1 CBA 6-0 1.000
2 Cicero-North Syracuse 5-1 0.833
4 Baldwinsville 4-2 0.667
6 Utica Proctor 3-3 0.500
8 Liverpool 2-4 0.333
10 Rome Free Academy 1-5 0.167
12 Henninger 0-6 0.000


Team Seeding Record Seeding Avg
1 Fayetteville-Manlius 7-0 1.000
2 Whitesboro 6-1 0.857
3 West Genesee 5-2 0.714
4 New Hartford 4-3 0.571
5 Corcoran 1 4-4 0.500
6 Carthage 3-4 0.429
7 Auburn 3-5 0.375
8 East Syracuse Minoa 1-6 0.143
9 Watertown 0-7 0.000


1

Team Seeding Record Seeding Avg
1 Indian River 5 4-0 1.000
2 Homer 4-0 1.000
3 Camden 3-1 0.750
4 Syracuse ITC 3-1 0.750
5 Central Valley Academy 2-2 0.500
6 Chittenango 2-2 0.500
7 Oneida 1-3 0.250
8 Westhill 1-3 0.250
9 South Jefferson 0-4 0.000
10 Cortland 0-4 0.000


5

Team Seeding Record Seeding Avg
1 Adirondack 4 6-0 1.000
2 Cazenovia 6-0 1.000
3 General Brown 5-1 0.833
4 Bishop Ludden/SAS 6-1 0.857
5 Holland Patent 6-2 0.750
6 Solvay 1 3-3 0.500
7 V.V.S. 3-3 0.500
8 Marcellus 1 3-4 0.429
9 Southern Hills 1 1-5 0.167
10 Skaneateles 3-3 0.500
11 Lowville 1 1-5 0.167
12 Canastota 1-5 0.167
13 Westmoreland/ Oriskany 1-5 0.167
14 Clinton 0-6 0.000


1
4

Team Seeding Record Seeding Avg
1 Dolgeville 1 5-0 1.000
2 Beaver River 4-0 1.000
3 Little Falls 4-1 0.800
4 Sandy Creek 3-1 0.750
5 Mt. Markham 3-2 0.600
6 Cato-Meridian 2-2 0.500
7 Sherburne-Earlville 2-3 0.400
8 Utica-Notre Dame 1-4 0.200
9 Herkimer 1-5 0.167
10 Onondaga 0-4 0.000
11 Waterville 0-5 0.000


1

Team Seeding Record Seeding Avg
1 Fulton 7-0 1.000
2 Central Square 5-1 0.833
3 Mexico 3-2 0.600
4 Fowler 3-3 0.500
5 Nottingham 2-3 0.400
6 Oswego 2-5 0.286
7 Jamesville-Dewitt 0-6 0.000


Team Seeding Record Seeding Avg
1 Pulaski 1 4-1 0.800
2 Phoenix 1 4-1 0.800
3 Port Byron 4-1 0.800
4 Hannibal 1 1-5 0.167
5 APW 1 1-4 0.200
6 Jordan-Elbridge 1-4 0.200


1

Team Seeding Record Seeding Avg
1 Morrisville-Eaton 4-0 1.000
2 West Canada Valley 1 3-1 0.750
3 Bishop Grimes 3-1 0.750
4 Frankfort-Schuyler 1 3-1 0.750
5 South Lewis 2-2 0.500
6 New York Mills 3-1 0.750
7 Thousand Islands 1-3 0.250
8 Cooperstown 1-3 0.250
9 Weedsport 0-4 0.000
10 Sauquoit Valley 0-4 0.000


1